Warning: mkdir(): Permission denied in /home/fatih/domains/fatihbekdemir.com/public_html/media/widgetkit/widgets/gallery/gallery.php on line 35 Warning: mkdir(): Permission denied in /home/fatih/domains/fatihbekdemir.com/public_html/media/widgetkit/widgets/twitter/twitter.php on line 39 Fatih Bekdemir Kişisel Web Sayfası - Windows Azure – Genel Bakış
Yazdır

Windows Azure – Genel Bakış

Fatih Bekdemir tarafından yazıldı.. Yayınlanma Windows Azure

Bulut Bilişim

 

Bulut, Bulut Bilişim, Bulut Servisler gibi endüstri de pek çok alanda duyabileceğimiz çeşitli isim ve tanımlamalara sahip olan “Bulut Bilişim” veya “çevrim içi bilgi dağıtımı”, bilişim aygıtları arasında bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel addır. Aslında bu yönüyle bir ürün değil, bir hizmettir. Bulut, IT dünyasını standartlaşmış bir servis olarak size taşır. Dolayısıyla sizin hareket engellerinizi kaldırarak sadece işin gerekli kısımlarına odaklanmanızı sağlar. TTNet, Google, Microsoft ve IBM gibi firmalar bu hizmeti kullanıcılarına sunmaktadır. Bu şirketlerin tüm dünyaya dağılmış olan birkaç veri merkezleri vardır ve sağlayıcınızın size sunduğu hizmete göre size en yakın sunucuya bağlanabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bulut Bilişim platformları Platform as a Service, Infrastructure as a Service ve Software as a Service hizmetlerini kullanıcılarına sunarlar.

Iaas ( Infrastructure as a Service ), bu hizmet bir dizi alt yapı seviyesinde ki işleri bize servis olarak sağlıyor. Yani işletim sistemi, network bağlantıları, disk yönetimi, sanallaştırma gibi yetenekleri kullanım karşılığı öde mantığıyla kullandığım kadarını karşı tarafa ödüyorum ve hizmeti alıyorum. Şirketinizde bu işlerin her biri için ayrı ayrı ekip tanımlama, strateji belirleme gibi sorunlarımız ortadan kalkıyor.

PaaS ( Platform as a Service ), bu hizmette uygulama geliştiricilerin tüketebileceği daha üst düzey yetenekler bulunur. Bu serviste network sunucu gibi alt tabandaki servislerin dışında, işletim sistemi, runtime ve SQL'e kadar herşey size kurulu olarak geliyor. Geliştirici burada servis sağlayıcıların sunduğu altyapı hizmetlerinin, işletim sistemlerinin sunucunun güvenliğin durumuyla ilgilenmeden, sadece uygulamasını ve data'sını alarak işlemini gerçekleştirmektedir.

Saas ( Software as a Service ), bu hizmet modelinde organizasyonlar uygulamalarını basit bir şekilde tüketim ve kullanım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Herşey tamamiyle servis sağlayıcı tarafından sunulur. Genellikle bir şirket bir uygulamanın kullanılması için ya da bundan gelir elde etmek için piyasaya ürün sürecekleri ürün bedeli için para öderler. Örneğin Paas kullanırken Paas servis sağlayıcınız için belirli bir miktar para ödeyip, sonra bunu Saas ortamında müşterilerinize satabilirsiniz.

 

 

 Windows Azure – Genel Bakış

 

Windows Azure, Microsoft’un küresel veri merkezlerinden oluşan ağı üzerinde hızla uygulamalar oluşturmanızı, kurmanızı, ölçeklendirmenizi ve yönetmenizi sağlayan açık ve esnek bir bulut platformudur. İstediğiniz programlam dili, aracı ve framework’ü kullanarak uygulama geliştirebilirsiniz.

 Azure’un sahip olduğu özellikleri şu 3 alt başlık halinde anlatabiliriz.

 Esnek

Azure’un esnek kullanım yapısı sayesinde herhangi bir iş yüküyle baş edebilecek şekilde kullanım sunuyor. İlk kullanıma sunulduğunda geliştiriciler için yeni uygulamalar hazırlamaları için Platform as a Service modeli öncülük etti. Zamanla Azure’a eklenen yeni özellikler sayesinde infrastructure as a service modeli devreye alındı. Bu sayede yeni sunucuların ve sürekli çalışan ölçeklenebilir sanal makinaların bulutta çalışması sağlandı. Azure’un bu desteği sayesinde Windows ve Linux üzerinde hali hazırda bulunan uygulamalarınızı kolay bir şekilde Azure’a geçirmenizi kolaylaştırdı. Son olarak Azure üzerinde platform as a service ve infrastructure as a service modelinin birleşik olarak çalışması Azure’un kullanım olanaklarını arttırdı.

 

  Açık

Azure üzerinde birçok programala dili, aracı, framework’ü ihtiyacınıza göre kullabilirsiniz. Bu demek oluyor ki Azure ‘da çalışırken Microsoft ürünlerine bağlı kalma gibi bir durumunuz yok. Bu sayede bir iş üzerinde farklı servislerde çalışırken birlikte çalışmayı ve elinizde olan veriyi kullanmanızı sağlıyor. Ayrıca Azure üzerinde ki tüm SDK’ları Apache 2 açık kaynak lisansı altında sağlanmış ve GitHub üzerinden sunulmuştur.

 

 

Kesintisiz

Kişi, kurum ve kuruluşlar için her zaman bulutta ki uygulamalarınızın kesintisiz çalışması en büyük önem taşır. Azure kesintisiz hizmet sunma noktasında rakiplerine oranla büyük bir yatırım yapmış durumda. Ayrıca tüm bu hizmetler karşılıklı imzalanan SLA hizmet seviye anlaşmalarıyla garanti altına alınmıştır.

 

Kullandığın Kadar Öde


Azure'un en başarılı noktalarından bir tanesi de "Pay only for what you use" politikası. Yani bu, Azure'da kullandığın kadar ödersin anlamına geliyor. Kullanacağın sunucular için sunucu lisansı almanıza gerek kalmıyor, bu fiyat fiyata dahil oluyor. Aynı şekilde, SQL Database kullanıyorsanız, Azure'da bunu kullanmak için SQL Server lisansı almanıza gerek kalmıyor, bu da fiyata dahil olan bir diğer yapıdan biri. Bir diğeri, sanal makineler ve web sitelerinde kullandığınız saat kadar ödeme yaparsınız. Bu sistem uygulamalarınızda bütçe dostu kullanım ve esneklik sağlar. Hatta kullanmadığınız zaman onları kapatabilirsiniz bile. Ayrıntılı fiyat hesaplaması için; http://www.windowsazure.com/tr-tr/pricing/calculator/ 

 

Özetle Windows Azure Bulut Bilişim dünyasında kullanabileceğimiz eşsiz bir sistem. Hizmet yöntemi olarak Platform as a Service ve Infrastructure as a Service modelini birlikte kullanabiliyoruz. Ayrıca yine Microsoft ekosistemini ve açık kaynak kod üzerinden bir sistemi birlikte Azure üzerinde kullanabiliyoruz. Bu sayede daha iyi ve daha ölçeklenebilir bir sistemi kullanımımıza sunuyoruz.

Azure ile ilgili diğer kaynaklar:


- Windows Azure InfoKit (http://aka.ms/WAInfoKit )
- Windows Azure Learning Poster (http://aka.ms/WALearningPoster )
- Windows Azure Training Kit (http://aka.ms/g2jucu )