Warning: mkdir(): Permission denied in /home/fatih/domains/fatihbekdemir.com/public_html/media/widgetkit/widgets/gallery/gallery.php on line 35 Warning: mkdir(): Permission denied in /home/fatih/domains/fatihbekdemir.com/public_html/media/widgetkit/widgets/twitter/twitter.php on line 39 Fatih Bekdemir Kişisel Web Sayfası - Windows Azure'da İlk Uygulama - Web Sitesi Yayınlamak
Yazdır

Windows Azure'da İlk Uygulama - Web Sitesi Yayınlamak

Fatih Bekdemir tarafından yazıldı.. Yayınlanma Windows Azure

Azure hakkında bir önceki yazım da genel olarak nedir, hangi yapılardan oluşur, hangi platformlara destek verir bunlar hakkında bilgilerimi aktarmıştım. Şimdi gelin sırası ile uygulama geliştirme için hangi bileşenlere ihtiyacımız olduğunu ve yazdığımız uygulamayı Azure’a göndermeyi inceleyelim.

 

Her şeyden önce bir Windows Azure hesabına sahip olmamız ve Azure SDK’sını bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor.

Windows Azure Hesabı Almak

Bir Azure hesabı almak oldukça kolay. Hemen http://www.windowsazure.com/ adresine giderek kayıt olabilirsiniz ya da 1 aylık ücretsiz deneme sürümünüzle birlikte 360 TL değerinde ki kullanım hakkınıza sahip olmak için burayı tıklayabilirsiniz. Deneme sürümü ya da normal sürüm farketmeden, bir Microsoft mail hesabına ve kredi kartına sahip olmanız gerekiyor. Kredi kartı bilgisinin istenmesinin nedeni sizin gerçek bir kullanıcı olduğunuzu doğrulamak ve gereksiz hesapların açılmasını önlemek. Ayrıca kullandığın kadar öde mantığıyla çalışan sistemde kullandığınız ürünlerin ücreti sisteme kayıt olurken verdiğiniz kredi kartından çekilir. Eğer deneme sürümünü başlatacak olursanız, yine sizden kredi kartı bilgisi istenecektir. Bunda ki amaç yine sizin bir gerçek kişi olduğunuzu doğrulamakla birlikte, deneme süresinde size tanınan kaynakların üzerinde bir kullanım yapıp, ek servisler satın alırsanız, bu hizmetlerin ödemesini alabilmek amacıyla kredi kartınız istenmektedir.

Not : Şu an ki güncel Azure'da bu şekilde mi bilmiyorum, ancak işlem sonunda kredi kartınızdan ufak bir para kesilebilir ( 5-10 Tl arası ). Ancak kredi kartı ekstrenize gelen faturada ki bir kaç rakamı Azure profilinizde belirtilen yere girdiğinizde, paranız kartınıza iade edilecektir. Bu rakamları nereye gireceğiniz hakkında Azure sizi yönlendiriyor. Geçen sene sistem bu şekildeydi. Bu sene değişmiş olabilir.

1 Aylık deneme sürümünü kullanmak için yukarıda verdiğim linki tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda size ait olan bir Microsoft mail hesabı girmeniz gerekiyor. Oturum açtıktan sonra karşınıza bu ekran gelmiş olması lazım.

 

Burada gerekli adımları doldurduktan sonra Azure Portal’ına giriş yapmış olacaksınız.

Azure’da development yapmak için gerekli SDK’ları http://www.windowsazure.com/tr-tr/downloads/ adresinden indirebilirsiniz. Visual Studio 2012 için gerekli olan SDK’yı indirip çalıştırdığımızda Web Platform Yükleyicisi’nin açılarak gerekli işlemleri yaptığını görebiliriz.

 

Şimdi, gelin Azure üzerinde ilk uygulamamızı yapmaya başlayalım.

Visual Studio 2012’imizi açtık. New Project diyip Cloud yolunu izledik. Orada tek başına bizi bekleyen Windows Azure Cloud Service ‘e tıkladık. Projemize bir isim verdik ve Ok ‘e bastık.

 

Açılan “New Windows Azure Cloud Service” penceresinden .Net Framework 4.5’un bize sunduğu Role’lerden birini seçmemiz gerekiyor. İlk uygulamamızda Azure Web Sites da bir web sitesi nasıl yayınlanır bunu öğreneceğimizi için ASP.Net Web Role’ü seçerek devam ediyoruz.

Projemiz açıldıktan sonra Default.aspx dosyası örnek içerik olarak hazırlanmıştır. Bu ekrandan web sitemizi dileğimiz gibi düzenleyebiliriz. Bu kısım sizin ASP.Net bilginize kalmış. Örnek içeriği değiştirmeden, öncelikle bunu bir görelim. Her zaman ki gibi çalıştır butonumuzun olduğu yerde browser isimlerini görmektesiniz. Dilediğiniz bir browser seçip çalıştırın. Yalnız burada öncesinde visual studio’nuzu yönetici olarak çalıştırmanız gerekmekte, yoksa hata alabilirsiniz. Proje derlendikten sonra açılan browser ekranımız şu şekilde gözükecektir.

 

Şimdi içerisine örnek birkaç yazı yazıp, hazırlanan bu içeriğin nasıl Azure’a yükleneceğini öğrenelim.

https://manage.windowsazure.com/ adresine gidiyoruz. Oturumumuz açıldıktan sonra yandaki panelden Web Sites tabına tıklıyoruz. Create a Web Site diyerek devam ediyoruz. Burada Quick Create tercihini seçiyorum ve web sitemin URL’ini ve barındıralacağı lokasyonu seçiyorum. Türkiye için en yakın lokasyon North Europe olduğunu unutmayın. Subscription kısmında Azure nasıl üye olduysanız varsayılan olarak o şekilde belirtilecektir. Burada bir şey değiştirmenize gerek yok. Create Web Site ‘a tıklayarak devam ediyorum.

Birkaç saniye içerisinde site profilimiz kullanılabilir hale gelecektir. Daha sonra Name sütununda ki sitemize verdiğimiz ada tıklayarak devam ediyoruz.

Daha sonra açılan sayfada, Publish your app kısmından Download the publish profile’a tıklayarak gerekli ayar dosyalarını indiriyoruz. Bu dosyalarla Visual Studio’da yarattığımız projemizi birleştireceğiz. Dosyamız indikten sonra, şu an Visual Studio’da bekleyen Azure projemizi açıyoruz. Solution Explorer’dan projemize verdiğimiz isme ( ben burada WebRole1 vermiştim ) sağ tıklıyoruz. Menüden Publish’i bulup tıklıyoruz.

Çıkan ekrandan “import” diyerek biraz önce indirdiğimiz publish dosyasını bulalım Aç’a tıklayalım.

Publish Web adında bir pencere gelicek karşımıza. Burada ki ayarlar gördüğünüz üzere hazır olarak geldi. Hiçbir değişikliğe gerek duymadan Publish diyerek devam edebilirsiniz. Meraklılar için, Next diyerek devam edelim =)

 

Bir sonraki ekranda, dosya paylaşım ayarlarıyla ilgili birkaç ayar yapabilirsiniz. Ayrıca veri tabanı güncelleme ayarları da gerekli ise bu kısımdan yapılıyor.

Sonraki ekranda ise Start Preview’a bastığınızda Azure’a yüklenecek dosyaları görebilirsiniz.

 

Artık bitti =) Publish butonuna basarak Web Sitemizi Azure’a yükleyebiliriz.

Output ekranımız “Sites was published succesfully” dediği anda web sitemiz otomatik olarak açılacaktır. Ya siz bunu output ekranında ki linke tıklayarak da yapabilirsiniz.

İşte Sonuç ! Azure’da bir Web sitesi yayınlamak işte bu kadar kolay ! =)

http://fatihbekdemir.azurewebsites.net/