Warning: mkdir(): Permission denied in /home/fatih/domains/fatihbekdemir.com/public_html/media/widgetkit/widgets/gallery/gallery.php on line 35 Warning: mkdir(): Permission denied in /home/fatih/domains/fatihbekdemir.com/public_html/media/widgetkit/widgets/twitter/twitter.php on line 39 Fatih Bekdemir Kişisel Web Sayfası - Introduction to Windows 8/8.1 & Microsoft Design Style
Yazdır

Introduction to Windows 8/8.1 & Microsoft Design Style

Fatih Bekdemir tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Windows 8

Herkese Merhaba,

Microsoft Türkiye’de Technical Evangelist olarak çalışan İbrahim Kıvanç hocamız Windows 8.1 üzerine 10 eğitimlik bir oturum hazırladı. Bu eğitimler ile başlangıç seviyesinden bir uygulama yaratacak ve Windows 8 / 8.1 özelliklerini kullanarak geliştireceksiniz.

 

Eğitim serilerine siz de kayıt olarak Live Meeting üzerinden izleyebilirsiniz.

http://blogs.msdn.com/b/ikivanc/archive/2013/09/19/10-online-windows-8-1-sessions.aspx

Eğitimlere nereden başlamalı, nasıl bir yol izlemeli soruları için de sizin için hazırlanan RoadMap’i inceleyebilirsiniz. Resimlerin büyük boyutlularına aşağıdaki resme tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bu eğitimde ki sıra ve konuların işlenişine göre, bende buradan bu eğitimleri doğru bi şekilde yazıya aktarıyor olacağım. On seriden oluşacak bu eğitimde ilk konumuz.

Windows 8.1 Introduction & Microsoft Design Style

İlk konumuz Introduction ve Design Style olduğu için, burada biraz resimler üzerinden anlatım yapacağım.

Kullanıcı deneyimine bir göz atalım.

 

Windows 8.1 , yine bir çok yeni özellikle birlikte karşımıza çıktı. Large, Wide , Medium ve Small boyutları ile artık 4 farklı şekilde boyut ayarlaması yapabiliyoruz. Masaütüne ise Başlat simgesinin olduğu sol alt köşeye basıldığında bizi yine bu arayüze yönlendiren bir buton eklendi. Bu özelliklerin yanında, Windows 8.1’in Windows 8’den bile daha hızlı açılıp daha hızlı kapandığından emin olabilirsiniz. İşte Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7 karşılaştırması.

Windows 8 ile birlikte artık alıştığımız Microsoft Design Style kavramı aynı şekilde devam etmiş durumda. Örneğin öncesinde web sayfalarından topladığımız RSS feedlerini static olarak alırken,

Windows 8 & 8.1 ‘ile bu görüntü dinamik ve akıcı bir hal almış, daha fazla kaynağa sürekli bağlı olduğumuzu hissettiren bir yapıya bürünmüştür.

Development Tools

9 Eylül 2013’de Microsoft; Windows 8.1 Pro, Visual Studio 2013 RC ve Windows Server 2012 R2 RTM sürümlerini MSDN ve TechNet üyeleri olan developer ve IT Profesyonelleri için kullanıma sundu. (Blog) Windows 8.1 için uygulama geliştirmek için Visual Studio 2013 RC sürümünü yüklemeniz gerekiyor. Elbette Visual Sudio 2012 ile geliştirdiğiniz Windows 8 uygulamaları Windows 8.1 için de çalışıyor.

Hangi platformları kullanarak Windows 8 ve Windows 8. Için uygulama geliştirebileceğinizi aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Burada WinRT API’larını kullanarak Managed kod ile C, C++ kullanarak grafik veya hesaplama üzerine uygulamalar, ya da C# VB kullanarak bir çok oyun, yaratıcılık, modelleme, yararlı araç uygulamaları geliştirebilirsiniz.

Yine Windows 8 ile birlikte tanıştığımız yeni Search butonu Win. 8.1’de daha da geliştirilmiş durumda. Search Box, yine ana ekramınızdan ulaşılabilir durumda. Ek özellik olarak AutoComplete dediğimiz  yazmaya başladığımız anda arama algoritmasını çalıştıran ve sonuçları karşımıza getiren bir yapı eklenmiş. Bununla beraber, aradığımız konu Windows Store App tarafından yüklü bir uygulama tarafından ilişkili ise, arama sonuçlarında bu sonuçlarda karşımıza geliyor.

Akıcı tasarımların farklı ekran boyutlarında ki cihazlarla nasıl buluşabildiğinin basit bir örneğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Elimizdeki veriyi kullanıcıya sunma noktasında kullanabileceğimi 3 seneçen karşımıza çıkıyor. Bunlar List View, Grid View ve Flip View. Burada List View veriyi bir liste kutusunun içerisine alarak aşağı doğru veriyi listeler. Grid View da kullanıcı sürekli güncellenen kutular ile uygulama arayüzüne ulaşır. Flip View’da veriler yine kutular halinde listelenir ve bununla birlikte transparan bir alt bilgi ve slider özelliği karşımıza çıkar.

Bir diğer güzel haber ise, 18 Ekim’den itibaren Windows 8.1 ücretsiz olarak güncellenebilir şekilde sunulacak. Update yayınlandığında bir uyarı ekranı karşınıza gelicek ve Store üzerinden update yapabileceğinizi söyleyecek. Tabi istemezseniz reddetme şansınız da olacak.

Bu güncelleme ile birlikte Windows 8.1, kişiselleştirebileceğiniz kilit ekranı, yeni live tile boyutları, uygulamaların ekran paylaşımları, gelişmiş Skydrive entegrasyonu ve Bing ile geliştirilmiş Search fonksiyonu sayesinde daha eğlenceli ve daha kullanışlı bulacağınıza eminim. =)

Son olarak geliştirici API’larından bahsedecek olursak, sırasıyla Windows 8’le sahip olduğumuz, Windows 8.1 ile durumları güncellenen API’lar, ve Windows 8.1 ile yeni kullanıma sunulan API’ları aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

 

İlk konumuz burada sona eriyor. Bir sonraki konu Windows 8.1 StoryBoarding & Development üzerine olacak. İyi günler dilerim.